top of page

Ansambel „Mikronid“ 1965- 1985

​

1965. aasta sügisel õppisid Peeter Keäri ja Toivo Tamm Tallinna 42. Keskkooli 9. klassis. Poistel tekkis suur soov oma ansambli tegemiseks. Esimeseks harjutuse-mängukohaks sai Pae tn.11. maja trepikoja viimane korrus. Oli ju sellel ajal, just nagu seeni pärast vihma, tulemas uusi kitarriansambleid, mida oli võimalik kuulata nii mõneski välismaa raadiojaamas. Oma koolis aga sellised võimalused kahjuks puudusid, Seal oli tol ajal ainult suur nn. bigbänd. Appi tuli juhus. Nimelt oli Peeter Keäri majanaabriks Rein Klink, kes oli Tallinna 16. Keskkooli õpilane. Tema oli selleks isikuks, kes viis mind kokku tolleaegse direktoriga Helju(o) Aasmaa´ga. Direktor kutsus meid oma kooli õppima ja lubas meile tingimused mängimiseks luua ( pillid osta, ruumi võimaldada jms.). Kokkulepped lõppesid sellega, et juba 1965.aasta nääripeol esineti mõne palaga, olles samal ajal veel teise kooli õpilased. Mänguhimu oli aga nii suur, et see sundis poole aasta pealt ka kooli vahetama. Õnneks oli ka pakutav erilala — raadiomontöör, meile, tehnikahuvilistele poistele, rohkem meeltmööda kui endise kooli trükitehniku oma. Olles juba 16. Keskkooli õpilased, asusime laiendama ansambli koosseisu. Saime kaks uut liiget — trummidele tuli Harry Kõrvits ja soolokitarri hakkas mängima Tiit Kõrvits ( mõlemad 22. Keskkoolist). Juba 1966. aasta kevadel saatis meid edu — saavutasime Vabariiklikul Koolinoorte Isetegevusolümpiaadil laureaadi tiitli, mis päädis pidulikul kontserdil esinemisega Estonia kontsertsaalis. Esitasime mõned ansambli The Shadows instrumentaalpalad. Umbes samal ajal levis kuuldus heast koolipoiste ansamblist ETV-sse, kust Moidela Tõnisson , saatest „ Nota Bene“ käis koolimajas meid juhtkonna kaudu otsesaatesse esinema kutsumas. Meile ja ka koolile oli see heaks reklaamiks. Stuudio oli dekoreeritud koolipinkidega, millel istudes siis esitasimegi ühe instrumentaalpala „Wipe Out“, mis oli kõikide tolle aja ansamblite „kohustuslikus“ repertuaaris. Tegemist oli otsesaatega, mille muusikalindistus on meie õnneks säilinud ja nüüd digitaalselt võimalik kuulata ka aastakümneid hiljem.

 

Juba kooliajal muutusid ansambli põhilisteks mängukohtadeks Mererajooni Kultuurimaja (Turu klubi), Jaan Tomp´i nimeline Kultuurimaja Pikal tänaval (hilisem Mustpeade Maja) , mitme kooli lavad pidude ajal jne. Vaatamata vajadusele ka kooliharidust edendada, jõudsime nädalas 3-4 päeval õhtuti pilli mängida. Üks esimesi n.ö. „süldi“ mänge oli aga sealsamas, 16. Keskkooli aula kõrval väikeses saalis, kus peeti vist kooli majandusjuhataja, kellega ju pidi häid suhteid hoidma, juubelisünnipäeva. 1966. aastal liitus ansambliga ka solist Heiki Johannson, kes asus ka samasse kooli õppima. Esimesed raadiolindistused said tehtud veel kooliajal , aastal 1967-1968. Sellest ajast on pärit ka hitiks muutunud ja aastakümneid hiljem EMT 3G reklaamis kõlanud „Imelik masin“. Üks salvestus, mis väärib äramärkimist, on pärit samast aastast aga tehtud mitte stuudios, vaid Turu klubi laval, kasutades selleks tavalist kodutehnikat nagu magnetofon „Aidas“ ja nn. trammimikrofone, mis olid sel ajal juba kõva sõna ansambli varustuses. Loo headuses võib huviline veenduda Youtube´is, tippides otsingusse Mikronid King Bee. Samas on ka hea võimalus võrrelda teiste Lääne bändide sama loo esitusi.

 

Osaleti ka kuulsal Kino Kosmose ühiskontserdil 1968 aprillis, mis oli teatavasti esimene sellelaadne ettevõtmine kogu NSVL-is. Samal aastal (1968) õnnestus ka keskkooli lõpetamine. Peale teenistust Nõukogude Armees alates 1972 algusest, tegutseti pikka aega Kirovi nim. kalurikolhoosi juures, kus suurimaks saavutuseks oli superkoosseiuga (3 solisti, 4 toru, 2 löökriista mängijat ja 2 klahvpillimängijat) 1974.a Moldaavias Peltsõ linnas toimuval üleliidulisel festivalil esimene koht. Ans.muusikaliseks juhiks oli tol ajal Rein Vaik (klahvpillid , viiul). Koos voc.ans. MERL salvestati mitmed tuntud palad - "Sacramento" ja "Heinaveol". Esineti Moskvas NL kosmonautidele ja Rahvamajanduse Saavutuste Näitusel. Ühel korral „2 takti ette“ saateansambel. Alates 1975 tegutseti enamasti Kohila kultuurimaja all. Mängimist jätkus kõikidele nädalalõppudele. Mängitud on sadades pulmades ja juubelitel."Tänu" Gorbatshevi 1985.a. viinavabale poliitikale, kadus aga tarbija ( juubelid , pulmad, asutuste peod) mõneks ajaks ära ja tekkis seisak, misjärel ansambel lagunes. Aastaks 2011 on endiseid ansamblikaaslaseid „ teise ilma“ kolinud juba üle kümne inimese, millest on väga kahju.

​

Kitarristide ansambel Mikronid " 1965 1985

Algkoosseis: Peeter Keäri (basskitarr, juht, manager); Toivo Tamm (rütmikitarr); Tiit Kõrvits (soolokitarr); Harry Kõrvits ( trummid); Heiki Johannson (laul); Rein Härma (klahvpillid); Tõnu Toom ( heli, tamburiin); alates 1967 trummidel Gunnar Graps (ka laul)

 

Alates 1972 Peeter Keäri (basskitarr); Toivo Tamm (rütmi- soolo kitarr); Gunnar Graps (trummid); Rein Vaik (klahvpillid, viiul, muusikaline juht). Hilisemates koosseisudes mänginud-laulnud: A.Orav(saksofon,klarnett);Vello Paju (tromboon); Loit Lepalaan (trompet); Tiit Soodla (laul); Toomas Kapten (klaver); Vladimir Potjomin (trummid);Kalev Kosk (bongad,drums); Andres Leht (laul)

​

Loo pani kirja ansambli „Mikronid“ üks asutaja ja bassimees Peeter Keäri

Tel. 551 8158 e-post: pkeari68@hotmail.com ; pkeari@solo.ee

bottom of page